Blockchan – przykłady zastosowania

blockchain

Blockchain jako technologia nie ma jeszcze wielu zwolenników. Media zamiast pokazać możliwości, wolą krytykować. Nie od dziś wiadomo, że boimy się wchodzić w coś czego nie znamy. Większe ryzyko jest przed zastosowaniem nowoczesnej technologii w firmie. Mało tego, nawet jeżeli uzyskujemy badania o skutecznym zastosowaniu technologii i znacznym usprawnieniu funkcjonowania przedsiębiorstwa. Bez wątpienia, blockchain to technologia, która zmienia oblicze współczesnego świata.

Dlaczego Blockchain jest bezpieczny?

Nikt nie może zmienić zapisu bez wiedzy innych stron. Blockchain uniemożliwia edycję, czy usuwanie już zapisanych danych. Obecnie technologia używana jest do inteligentnych kontraktów (Smart Contracts), które znajdują się na blockchain i są napisane w kodzie, który może odpowiadać za transakcje bezgotówkowe i przekazywać informacje. Zastosowanie technologii jest dość szerokie (i stale się rozwija). Mamy wiele możliwości np.: tożsamość cyfrowa, systemy crm / erp, śledzenie łańcucha dostaw. Wykorzystując Blockchain nie potrzebujemy pośrednictwa przy transakcji. Operacje odbywają się bezpośrednio na zbiorze danych, a ich przesył ma wiele potwierdzeń. Nikt nie ma możliwości ingerencji w co i do kogo wysyłamy, dane są szyfrowane, dlatego blockchain jest bezpieczny, stąd możliwość zastosowania m.in w finansach, prawie, czy medycynie.

Kilka przykładów z potencjałem na wykorzystanie możliwości technologii z podziałem na branże:

Prawo

Za pomocą technologii opartej na blockchain można wyeliminować pytania o legalność testamentów lub innych dokumentów prawnych poprzez bezpieczne przechowywanie i weryfikację dokumentów.

Finanse

Jest jedną z najwcześniejszych branż, które interesują się potencjałem. Blockchain jest bezpieczniejszym sposobem przechowywania danych bankowych oraz szybszym i tańszym sposobem przesyłania środków poprzez decentralizację zapewnianą przez blockchain.

Opieka zdrowotna

Niektóre z największych wyzwań w sektorze opieki zdrowotnej można rozwiązać za pomocą systemów blockchain, umożliwiających wszystkim lekarzom i pracownikom służby zdrowia bezpieczny i łatwy dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta.

Nieruchomości

Systemy Blockchain można wykorzystać do uproszczenia procesu i całkowitego wyeliminowania kont powierniczych. Technologia może wykorzystać jako usprawnienia procesu zakupu nieruchomości, przykładowo jako wyliczenie limitu kredytowego, sporządzenie i wysłanie potrzebnej dokumentacji. W końcowej fazie przyznanie oraz wypłacenie kwoty kredytu.

 

Zastanawiasz się, czy i w jaki sposób technologia można zastosować w firmie, zapraszamy do kontaktu i konsultację.

Następny wpis
Czym jest Chatbot ?